O nás
Filozofie
Koncept Mindfulness,také Mindful Compassion, který je nejčastěji překládán jako Všímavost, přináší staronovou filozofii plného bytí v přítomnosti a laskavého vztahu se sebou, se světem a s životem. Síla vnitřního klidu a laskavosti, se kterými radostněji zvládneme i náš ne vždy lehký život a umění naplnit a vychutnat si přítomný okamžik je součástí duševního bohatství nás lidí. Jeho naplnění učí mnoho systémů - například buddhismus, taoismus, jóga a je také součástí některých psychoterapeutických přístupů.
Mindfulness - Všímavost představuje samostatný celek, který nesouvisí s konkrétní vírou nebo filozofii / kromě víry v růstové a léčivé síly v nás lidech /.
Její základy vytvořil americký lékař Jon Kabat – Zinn, který v roce 1979 vyvinul program Snižování stresu pomocí všímavosti. Tento program se postupně šířil a nyní je součástí západní medicíny a také součástí osobního růstu široké veřejnosti.
Ze standardizovaných postupů tohoto programu je vytvořen i náš přístup k učení a užívání Všímavosti.
Motivem našeho zaujetí pro Všímavost je mnohaletá zkušenost s klienty, které k nám do psychoterapie přivádí jejich duševní a tělesná bolest. Ta je upozorňuje na příležitost změnit způsob, kterým zacházejí se sebou, s druhými lidmi a s různými životními situacemi. Všímavost, kterou nabízíme klientům jako možnou součást léčby jim pomáhá žít život a uspořádat si jej z místa svého plného bytí a naložit s tlakem výkonu, úspěchu, konformity a stresu, aniž by museli za ně zaplatit symptomy duševního onemocnění. Máme zkušenost, že klienti, kteří přijali Všímavost jako součást svého života udávají, v souladu s výzkumy uvedenými v literatuře, zmírnění úzkosti, deprese, tělesné bolesti, berou méně léků a jsou ve svém životě spokojenější a tolerantnější k sobě a druhým lidem.
Také nám, pomáhajícím profesionálům Všímavost obohacuje naše životy, je součástí naší duševní hygieny a zavzali jsme ji do našeho terapeutického přístupu. Koncept Všímavosti rozvíjíme již čtvrtým rokem.
Domníváme se, že koncept Všímavosti je dobrý také pro lidi, kteří psychologa nikdy nenavštívili a hledají způsoby, jak žít svůj život lehčeji a radostněji a jak přidat do svého života něco nového. Tito lidé mohou využít program pro svůj osobní růst.
Naše speciální nabídka patří také profesionálům, kteří pracují s lidmi a jsou otevření k možnosti poskytnout laskavou péči také sobě - lékařům, psychologům, sestrám, sociálním pracovníkům, dalším pracovníkům v pomáhajících profesích. Všímavost je pro ně prevencí nebo také léčbou vyhoření. Další skupinou, pro kterou můžeme vytvořit speciální program jsou učitelé, nebo různé pracovní týmy.
Způsob práce
Program všímavosti probíhá ve skupině průměrně 15. lidí. V průběhu osmi lekcí v týdenním odstupu procházíme spolu základními (formálními) meditacemi Všímavosti, přidáváme další cvičení Všímavosti, jež jsou součástí našeho běžného života (neformální meditace). Součástí programu jsou vstupy s teorií Všímavosti, vstupy s tématy Všímavosti pro zážitkovou práci účastníků. Postupně tak prohlubujeme vhled do celistvého, z vnitřního já se rozšiřujícího způsobu bytí.
Účastnící programem dostávají návod k dovednostem Všímavosti , který ve svém životě pravidelně procvičují a mohou sdílet své zkušenosti ve skupině. Ve skupině se motivují se k dalšímu prohlubování dovedností a obohacují se navzájem svými pestrými zkušenostmi.
Programy „ na míru“ jsou vedle cvičení formálních a neformálních meditací doplněny o práci s posílením konkrétních dovedností, které daná skupina používá.
Systematicky pracujeme se zpětnými vazbami účastníků na program a provádíme dotazníkový průzkum dopadů programu Všímavosti na život účastníků, u klientů specificky na míru změny psychických potíží.
Tým
PhDr. Lenka Cnotová
PhDr. Ilona Koťátková
Registrované klinické psycholožky s mnohaletou praxí, s odpovídajícími psychoterapeutickými výcviky. Pracujeme v Ostravě, kde máme psychologické praxe. Náš terapeutický přístup je, vzhledem ke zkušenostem a rozmanitému vzdělání spíše integrativní, základní orientace je Kognitivně behaviorální psychoterapie (Lenka) a Transformační systemická terapie (Ilona).